31
آگوست

حذف نام همسر از شناسنامه

پس از طلاق یکی از دغدغه های اشخاص حذف نام همسر سابق از شناسنامه می باشد. حذف نام همسر از شناسنامه ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد. پس از فوت یا طلاق گرفتن هر یک از طرفین که علاقه داشته باشند قادر به حذف‌ نام همسر از شناسنامه می باشند. برای این امر رعایت یک سری شرایط و قوانین الزامی است. در ادامه این مقاله به نحوه حذف نام همسر از شناسنامه و اهمیت حضور وکیل خانواده خواهیم پرداخت.

نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

 

برخی اشخاص پس از جدایی یا فوت همسر علاقه ای به بودن نام وی در شناسنامه خود ندارند، با استفاده از دانش و تجربه وکیل خانواده و دریافت مشاوره حقوقی مناسب این امر بدون هیچ مشکلی صورت می گیرد.

مستند به ماده 33 قانون ثبت احوال حذف‌نام همسر از شناسنامه فقط با فوت یا طلاق در ازدواج بدون رابطه جنسی امکان پذیر می باشد.

 

دلایل حذف نام همسر از شناسنامه 

 

پس از جدایی یا فوت یکی از طرفین، ممکن است طرف دیگر ازدواج علاقه ای به اعلام ازدواج سابق خود نداشته باشد یا به دلیل اختلافات شدید خواهان پاک کردن خاطرات تلخ گذشته باشند. در اقدام قانونی برای این موضوع دلیل اشخاص در مراجع قضایی دارای اهمیت نیست.

مسئله قابل توجه دیگر توجه به جنسیت درخواست دهنده در حذف‌نام همسر از شناسنامه است. آیا مرد یا زن بودن درخواست دهنده در ارائه درخواست و شرایط آن تغییری ایجاد می نماید؟

 

حذف نام همسر از شناسنامه

 

خدمات وکالتی گروه وکلای دادرسانی ♦

 

 

شرایط حذف نام همسر برای زنان

 

1) اولین مورد برای حذف نام همسر از سوی زنان، درخواست دختر باکره است.  در این شرایط شخص درخواست دهنده با ارائه گواهی پزشکی مبنی بر نداشتن رابطه جنسی در طول ازدواج، درخواست حذف‌نام همسر را در اداره ثبت احوال ثبت می نماید.

2) دومین مورد حذف نام همسر پس از طلاق است. در این مورد که زن باکره نیست و پس از طلاق قصد دارد نام همسر سابق را از شناسنامه حذف نماید، تنها یک راه حل وجود دارد. صرفا زمانی این امر امکان پذیر می شود که زن قصد ازدواج مجدد داشته باشد و نام همسر جدید وی در شناسنامه او ثبت شده باشد. با این شرایط زن می تواند نسبت به حذف‌نام همسر سابق خود از شناسنامه اقدام نماید.

 

3) سومین حالت برای زنان در پاک کردن‌نام همسر از شناسنامه فوت همسر سابق است. صرف فوت همسر سابق اجازه حذف نام همسر متوفی را به زن نمی دهد، زمانی این مسئله ممکن می گردد که زن مجددا ازدواج نموده باشد و نام همسر جدید وی در شناسنامه ثبت شده باشد. در این حالت زن می تواند برای حذف نام همسر از شناسنامه اقدامات لازم را انجام دهد.

 

مشاوره حقوقی چیست؟

 

 

در هر یک از این حالات حضور وکیل خانواده خوب نقش موثری در رسیدگی به مسئله خواهد داشت. وکیل خانواده با تسلط بر قوانین و سابقه فعالیت مسیر درست را طی می نماید و در پرونده را در کوتاه ترین زمان ممکن و به نفع درخواست دهنده به اتمام می رساند.

 

شرایط حذف نام همسر برای مردان

 

الف) اولین حالت برای مردانی که قصد پاک کردن نام همسر از شناسنامه را دارند، ازدواج مجدد پس از طلاق گرفتن از همسر سابق است. با ازدواج مجدد مرد می تواند درخواست حذف‌نام همسر سابق از شناسنامه را ارائه نماید.

ب) دومین حالت برای این امر فوت است، با فوت همسر و ازدواج مجدد مرد، وی قادر به حذف نام همسر متوفی از شناسنامه می باشد.

 

 

آیا امکان حذف نام فرزند از شناسنامه پدر و مادر وجود دارد؟

 

خیر، این امکان فقط نسبت به زن و مرد وجود دارد. چنانچه طرفین پس از طلاق نام همسر را از شناسنامه خود پاک نمایند، نام آنان همچنان به عنوان پدر و مادر در شناسنامه فرزند باقی می ماند و حذف‌نام فرزند از شناسنامه پدر و مادر یا حذف‌نام پدر و مادر از شناسنامه فرزند غیر قانونی است و امکان پذیر نیست.

 

حذف نام همسر از شناسنامه

 

♦ مشورت با وکیل طلاق توافقی

 

 

مدارک قابل ارائه برای درخواست حذف نام همسر 

 

مدارک مورد نیاز در موارد مختلف به شرح زیر می باشد؛

الف) زن باکره باشد؛ حکم طلاق، سند طلاق، معرفی نامه دادگاه، گواهی بکارت صادره از پزشکی قانونی، کارت ملی و شناسنامه.

ب) زن باکره نباشد؛ مدارک قانون مبنی بر ازدواج مجدد زن، سند طلاق ازدواج سابق، شناسنامه و کارت ملی.

پ) مدارک مورد نیاز در صورت فوت همسر؛ سند ازدواج مجدد، گواهی فوت همسر سابق، مدارک شناسنایی ( کارت ملی و شناسنامه)

 

 

 وکیل خانواده و وکیل طلاق برای حذف نام

 

 

حضور وکیل خانواده و وکیل طلاق با تجربه غنی و سابقه فعالیت موثر در زمینه پرونده های خانوادگی تاثیر بسزایی در رسیدگی به حذف‌نام همسر از شناسنامه دارد.

تصمیمات اشتباه اشخاص نباید در آینده آنان تاثیر منفی داشته باشد، ازدواج ناموفق نیز نباید مانع از ادامه زندگی اشخاص و آغاز زندگی جدید با دیگر اشخاص شود. در همین راستا استفاده از تجربیات وکیل خانواده و وکیل طلاق منجر به تسهیل رسیدگی می گردد.