30
آگوست

عسر و حرج چیست؟

براساس قانون مدنی، زوج می‌تواند در هر شرایطی و حتی بدون داشتن عذر و دلیل موجه درخواست طلاق از زوجه را بدهد. در حالی‌که چنین شرایطی برای زنان وجود ندارد و زوجه فقط در شرایط خاصی که زندگی مشترک برای او سخت و غیرقابل تحمل باشد، می‌تواند از زوج جدا شود. چنین شرایطی عسر و حرج نام دارد و برای طلاق توافقی به این دلیل، اثبات شرایط آن الزامی است.

طلاق عسر و حرج چیست؟

 

عسر و حرج زوجه را می‌توان شرایطی تعریف کرد که وضعیت زندگی مشترک برای زوجه دشوار شود. در تبصره ماده 1130 قانون مدنی، موارد این نوع طلاق شامل ترک زندگی مشترک توسط زوج، کتک‌ زدن، اعتیاد یا بیماری صعب‌العلاج زوج و مواردی از این قبیل به‌شمار می‌رود.

این امکان برای زوجه وجود دارد که در صورت به‌ وجود آمدن سختی و مشقت زیاد در زندگی درخواست طلاق از زوج را بدهد. اگرچه در قانون اسلامی، طلاق به‌ عنوان حقی برای زوج در نظر گرفته شده است، اما طلاق عسر و حرج یک مورد استثنا محسوب می‌شود.

نحوه اثبات شرایط این نوع طلاق ( divorce) از طریق استناد به شهادت شهود، نظریه پزشکی قانونی و مواردی از این قبیل است. زمان لازم برای این نوع طلاق به‌ عوامل متفاوتی نظیر وقت‌های رسیدگی، شعبه رسیدگی‌کننده، جلسات مشاوره قبل از طلاق و موارد دیگر بستگی دارد. به‌ طور کلی می‌توان گفت پروسه دریافت این نوع طلاق بین یک تا دو سال خواهد بود.

عسر و حرج زوجه

 

 

♦ مشاوره حقوقی با وکیل مدنی

 

 

موارد عسر و حرج در قانون مدنی

 

با توجه به‌ تعریف، این نوع طلاق در صورتی‌ که  موجب سختی و مشقت زوجه شود، به‌عنوان موارد عسر و حرج به‌حساب می‌آید. یک وکیل خانواده خوب در تهران می‌تواند افراد را از مصادیق و موارد این نوع طلاق در قانون مدنی آگاه سازد، که این موارد عبارتند از:

  • در صورتی‌که زوج به‌ مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب بدون داشتن عذر موجه، زندگی مشترک را ترک کند، به‌طوری‌ که امکان هیچ‌گونه دسترسی به او وجود نداشته باشد.
  • اگر زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی معتاد شود و از ترک آن امتناع کند، به‌ طوریکه اعتیاد او خللی در زندگی به‌ وجود بیاورد.
  • در شرایطی که زوج به‌ مدت 5 سال یا بیشتر محکوم شود و این محکومیت، قطعی و لازم‌ الاجرا به‌شمار رود.
  • هنگام ضرب‌وشتم مکرر یا هرگونه سوء رفتار با زوجه، امکان طلاق عسر و حرج وجود دارد.
  • در مواقعی که زوج به یک بیماری صعب‌العلاج، بیماری‌های روانی یا بیماری‌های مسری مبتلا شود.

 

عسر و حرج زوجه

 

♦ مشاوره با بهترین وکیل کیفری

 

نحوه اثبات عسر و حرج در دادگاه

 

به‌طور کلی، زوجه با کمک یک وکیل خانواده می‌تواند این شرایط را با هر یک از ادله‌های اثبات دعوی که در اختیار دارد، استناد کند تا موضوع برای قاضی، اثبات شود. مهم‌ترین دلایل ثابت‌کننده این شرایط، شامل شهادت شهود و مطلعین، اسناد و مدارک مهم، نظریه کارشناسی و اقرار زوج هستند.

اغلب وکلا در مشاوره حقوقی آنلاین و حضوری این نکته را به موکلین خود خاطرنشان می‌کنند که استناد به هر یک از ادله‌های فوق، با توجه ‌به مورد عسر و حرج صورت می‌گیرد. به‌عنوان مثال، استفاده از نظریه کارشناسی یا اسناد و مدارک مهم درصورت ابتلای زوج به بیماری یا اعتیاد او کاربرد دارد.

درحالی‌که ترک منزل یا کتک زدن زوجه با شهادت شهود و مطلعین اثبات می‌شود. نکته اینکه معمولا خانم ها برای صحبت کردن در مورد شرایط بدی که برای آنها رخ داده است با همجنس خود راحتتر هستند و میتوانند احساس راحتی بیشتری با وکیل خانم داشته باشند، بنابراین   معمولا وکیل خانواده خانم خیلی بهتر میتواند این نکته را به موکلین خود تذکر دهد که برای اثبات این شرایط، باید در دادگاه طلاق چگونه صحبت کنند.

 

کارشناسان حقوقی

جمع‌بندی عسر و حرج زوجه

 

براساس تعریف عسر و حرج، زمانی‌ که در زندگی مشترک سختی غیرمتعارفی برای زوجه ایجاد شود، او می‌تواند به دادگاه یا حاکم شرع مراجعه و درخواست طلاق کند. مواردی که موجب ایجاد این شرایط می‌شوند، شامل ترک زندگی مشترک توسط زوج، کتک زدن، اعتیاد یا بیماری صعب‌العلاج زوج هستند. برای دریافت این نوع طلاق، زوجه باید شرایط را نزد دادگاه اثبات کند.