خدمات گروه دادرسانی در امور مشاوره

مشاوره در محيط كار شما

مشاوره در محیط کار شما

مشاوره آنلاين ٢٤ ساعته تصويري

ارتباط از طریق شبکه اجتماعی

مشاوره حضوري

مشاوره حضوری

برخی از حوزه های کاری ما

وکیل شرکت

وکیل شرکت

انجام تمامي امور قرادادي و دعاوي بين المللي.

وکیل خانواده

وکیل خانواده

طلاق توافقي در كمترين زمان بدون مراجعه ي هيچ كدام از طرفين در دادگاه.

مشاوره حقوقی

مشاور حقوقی

دير وكيل نگير، قبل از مراجعه به دادگاه با ما مشورت كن. ما تا پايان كنارتان هستيم.

وکیل چک

وکیل چک

اگر چك داري وقت مراجعه به مراجع حقوقي نداري به ما بسپار در كمترين زمان مطالبه ي وجه صورت ميگيرد.

وکیل ملکی

وكيل ملك و سرقفلي

قبل از امضاي سند با ما مشورت كن!

امور اقامتی اتباع

امور اقامتي اتباع

با ما اقامت بگیر!

مددکاری

مددكاري

اگر خودت يا فرزندت در معرض خطري من حامي و مددكار توام

لوگو

وكيل امنيتي و حقوق بشر

اگر پرونده ي امنيتي داري من وكيل توام!

وکیل اداره کار

وكيل اداره كار

كارگري يا كارفرما فرقي نميكنه، به ما مراجعه كن

وکیل کیفری

وكيل كيفري

قبل از حبس به ما زنگ بزن!

تیم ما

سوالات متداول

سوالات حقوقی متداول

چه روش‌هایی برای اطلاع از ممنوع الخروج بودن وجود دارد؟

به منظور استعلام ممنوع الخروجی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک سامانه ای آنلاین در نظر گرفته شده است و صرفا با وارد کردن کد ملی اشخاص قادر به دریافت اطلاعات در این زمینه خواهند بود. یکی دیگر از روش‌های اطلاع از ممنوع الخروجی مراجعه به اداره گذرنامه مرکز با در دست داشتن گذرنامه است. پلیس امنیت مستقر در فرودگاه نیز اشخاص را از ممنوع الخروجی مطلع می‌سازد.

شرایط خروج از کشور برای خانم‌ها در چه شرایطی متفاوت است و چگونه؟

در حال حاضر با استناد به قوانین ایران، خروج از کشور خانم‌ های مجرد که 18 سال تمام دارند بدون نیاز به اجازه کسی امکان پذیر است.

خانم‌های مجرد که هنوز به سن 18 سالگی نرسیده‌ اند، برای خروج از کشور نیاز به اجازه پدر یا جد پدری دارند. در صورتی که اشخاص مذکور در قید حیات نباشند، با اجازه قیم قانونی، خروج از کشور برای این اشخاص امکان پذیر می‌گردد. در شرایطی که هیچ از این افراد حضور نداشته باشند، خانم مجرد زیر 18 سال بدون نیاز به اجازه، می‌توانند از کشور خارج شود.

خانم‌های متاهل در تمامی سنین نیاز به اجازه همسر خود، برای خروج از کشور نیاز دارند. در هر زمانی که نظر شوهر نسبت به خروج از کشور همسر خود تغییر کند، شوهر می‌تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه از خروج زوجه خود جلوگیری نماید و پاسپورت خانم از سوی اداره گذرنامه ضبط می‌شود.

در چه صورتی شخص، می‌تواند یکی از وراث خود را از ارث محروم کند؟

برخلاف تصور عموم مردم موضوعی با عنوان ممنوع الارث کردن اشخاص در قانون وجود ندارد. اشخاص تا زمانی که در قید حیات هستند، قادر به دخل و تصرف در اموال خود هستند. لیکن پس از مرگ، حتی با عنوان کردن چنین مسئله ای در وصیت نامه اثری بر آن مترتب نخواهد شد و تمامی وراث مطابق مواد قانونی از اموال به جا مانده ارث می‌برند. در زمان حیات شخص می‌تواند تمامی اموال خود را به یک نفر منتقل کند، در این صورت پس از فوت دیگر ارثی برای دیگر وراث باقی نخواهد ماند.

در وصیت نامه، شخص صرفا نسبت به تعیین تکلیف یک سوم اموال حق دارند و بیشتر از این میزان باید به تایید بقیه وراث برسد. به طور کلی دو سوم باقی مانده متعلق به دیگر وراث است و شخص متوفی حقی نسبت به ممنوع الارث کردن وراث قانونی خود ندارد.

شنود غیر مجاز و ضبط مکالمات تلفنی دیگران در چه شرایطی جرم است؟

اگر

شنود مکالمات تلفنی به این معنی است که شخصی به غیر از طرفین تماس اقدام به مخفیانه گوش دادن مکالمه نماید. در صورتیکه اشخاصی بدون در اختیار داشتن مجوز قانونی اقدام به شنود نمایند، مطابق ماده 2 قانون جرایم یارانه ای مجرم شناخته می‌شوند و به جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا شش ماه تا دو سال حبس یا هر دو مجازات مذکور محکوم خواهند شد.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ضبط مکالمات تلفنی با اپلیکیشن‌های متعددی امکان پذیر شده است، به طور کلی صرف ضبط مکالمات تلفنی جرم نیست مگر اینکه این موضوع با هدف سوء استفاده و مسائلی مانند اخاذی یا تهدید صورت گیرد. پس ضبط مکالمات تلفنی با اهداف غیر قانونی و ایجاد ناامنی در جامعه تحت عناوینی در قانون جرم انگاری شده اند.

در چه مواردی دادگاه به درخواست زوجه با دلیل عسر و حرج حکم طلاق را صادر می‌کند؟

عسر و حرج به معنای سختی و مشقتی است که زندگی را برای زن غیر ممکن می سازد. با اثبات موارد عسر و حرج زوجه می‌تواند تقاضای طلاق نماید که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. ترک کردن زندگی و همسر از جانب شوهر حداقل به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب
 2. مصرف متوالی مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی و اعتیاد شوهر به این موارد و تمایل نداشتن به ترک یا ممکن نبودن الزام شوهر، به ترک موارد مذکور در مهلتی که با تشخیص پزشک متخصص برای ترک اعتیاد نیاز است. چنانچه شوهر در ابتدا ترک نماید اما پس از مدتی دوباره مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی رو شروع کند و به تعهدات خود عمل ننماید، زوجه می‌تواند تقاضای طلاق کند.
 3. محکومیت قطعی زوج به مجازات حبس به مدت 5 سال یا بیشتر
 4. فحاشی و استفاده از الفاظ نامناسب، سوء رفتار و ضرب و جرح شوهر که به صورت مستمر ادامه یابد، به نحوی که ادامه زندگی مشترک را برای زوجه غیر ممکن سازد.
 5. مبتلا شدن شوهر به بیماری های غیر قابل درمان روانی یا جسمی یا بیماری هایی که ممکن است به زن سرایت یابد ،به صورتی که زندگی زوجین را مختل نماید.

به غیر از موارد مذکور ،مسائل دیگری نیز در زندگی زناشویی وجود دارند که با تشخیص دادگاه موجب عسر و حرج زوجه میشوند که در این مسائل نیز دادگاه حکم طلاق را جاری میکند.

فوت بدهکار چه تاثیری در مطالبه دین دارد؟

فوت کردن بدهکار موجب از بین رفتن حق قانونی طلبکار برای مراجعه به وراث و دریافت طلب خود نمی‌شود. براساس قوانین پس از فوت ابتدا دیون و بدهی‌های متوفی پرداخت می‌شود و سپس وراث به تقسیم ارث میان خود می‌پردازند.

زمانی که درخواست طلاق از جانب زوجه مطرح شده، آیا می‌تواند نسبت به دریافت اجرت المثل درخواست دهد؟

دریافت اجرت المثل نیازمند وجود شرایطی است که به شرح زیر می‌باشد:

الف) طلاق به درخواست زوج باشد، طلاقی که به درخواست زوجه صورت گیرد زوجه را از دریافت اجرت المثل محروم می‌سازد.

دریافت اجرت المثل از سوی زوجه با شرط تنصیف دارایی در عقدنامه تعارضی باهم ندارند و هر دو قابل مطالبه هستند.

ب) دلیل طلاق، عدم تمکن زن نباشد. عدم ایفای وظایف زناشویی و سوء رفتار زوجه منجر به طلاق نشده باشد.

انجام امور در خانه به درخواست زوج صورت گرفته باشد و زوجه قصد تبرع از انجام این امور نداشته باشد، یعنی این کارها را مجانی انجام نداده، هرچند در بیشتر مواقع زنان کارهای مرتبط با خانه را به قصد تبرع انجام می‌دهند و چنانچه در دادگاه این مسئله ثابت گردد، زوجه مستحق دریافت اجرت المثل نخواهند بود.

پ) در رویه عملی دادگاه ها درخواست طلاق ارائه شده از سوی زوج و نارضایتی زوجه به این موضوع منجر به صدور قرار کارشناسی اجرت المثل، با درخواست زوجه یا وکیل وی می‌شود.

نحله و اجرت المثل با هم منافات دارند و باهم قابل مطالبه نیستند. نحله در صورتی به زوجه تعلق می‌گیرد که وی مستحق دریافت اجرت المثل نباشد.

چه اقداماتی موجب از بین رفتن حق سرقفلی برای مستاجر میشود؟

مواردی در قانون وجود دارند که مستاجر با انجام آن ها حق سرقفلی را از دست می دهد:

الف) تغییر حرفه و شغل از سوی مستاجر: چنانچه در اجاره نامه حرفه مشخصی ذکر شده باشد و مستاجر که مالک سرقفلی است، بدون کسب اجازه از مالک ملک شغل خود را تغییر دهد، حق سرقفلی برای وی از بین می‌رود و مالک ملک صرفا با ارائه این دلیل به دادگاه قادر به دریافت حکم تخلیه ملک می‌شود.

 

ب) انتقال محل مورد اجازه به غیر: انتقال یا فروش حق سرقفلی از جانب مالک سرقفلی منوط به اجازه انتقال از سوی مالک ملک است و مالک سرقفلی بدون کسب مجوز از مالک ملک مجاز به انتقال آن نمی باشد. در صورت انتقال بدون داشتن اذن، مالک ملک با پرداختن نصف مبلغ حق سرقفلی، به مالک سرقفلی یا خریدار حق سرقفلی تقاضای تخلیه ملک را نماید.

پ) تفریط و سوء استفاده: تعدی از حدودی که مالک ملک مقرر داشته یا عرفا، برای اجاره ملک رعایت می شود و تجاوز از آن از دیگر مواردی است که منجر به از بین رفتن حق سرقفلی می‌شود. اقدامات غیر متعارف و غیر عادی یا پایبند نبودن به تعهدات ذکر شده در قرارداد در زمره تعدی و تفریط در استفاده از ملک مورد اجاره به حساب می آیند.

ت) پرداخت نکردن اجاره بها: عدم پرداخت مبلغ مورد توافق برای اجاره بها، مستاجر (مالک سرقفلی) مکلف به پرداخت اجازه بها در موعد مقرر است و مالک سرقفلی بایستی در مدت زمان ده روز نسبت به پرداخت اجاره بها اقدام نماید، در غیر این صورت مالک ملک تا دو بار با اخطار و اظهارنامه به مستاجر مهلت پرداخت می‌دهد و در مرتبه سوم اگر مالک سرقفلی اجازه را پرداخت ننماید، مالک ملک می تواند با مراجعه به اداره ثبت یا دادگاه نسبت به الزام مستاجر به پرداخت اجاره بها و تخلیه ملک اقدام نماید. بدیهی است در این شرایط حق سرقفلی نیز برای شخص از بین می رود.

صدای ضبط شده از سوی طرف دعوا در دادگاه جز مستندات و ادله قانونی قرار می‌گیرد؟

صدای ضبط شده از جانب هر یک از طرفین دعوا در دادگاه جز دلایل مورد استناد قاضی قرار نخواهد گرفت و استناد به آن از نظر قانونی دلیل موجهی نخواهد بود. لیکن در مواردی ممکن است منجر به روشن تر شدن مسائل و بهتر شدن دید قاضی نسبت به پرونده گردد.

سکونت نداشتن در واحد آپارتمانی و صرف مالکیت یا اجازه آن اشخاص را متعهد به پرداخت شارژ ساختمان می نماید؟

بله، با استناد به ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها سکونت یا عدم سکونت ارتباطی، با پرداخت نکردن شارژ ماهیانه ندارد و شارژ ماهیانه جز هزینه‌های مشترک به حساب می آید و در هر صورت بایستی از جانب مالکین به مدیر ساختمان پرداخت شود.

گروه وکلای دادرسانی همواره در تلاش هست تا گامهای خود را با تعهد کامل به جهت ارتقاء روز افزون سطح کیفیت بر اساس استانداردهای روز جهانی و با بالا بردن استاندارد های مدیریتی و همچنین رشد هر چه بیشتر تعامل و هماهنگی، هم افزایی و تلاش و مسئولیت پذیری کارکنان خود به منظور دستیابی و اجرای دقیق اصول و اهداف تعین شده و به جهت جلب رضایت بیشتر مشتریان و ذینفعان با جدیت، بردارد و موجبات تعالی سازمانی هرچه بیشتر را فراهم آورد.

ویژگی‌ها و اصول مدیریت محترم دادرسانی:

 • احترام به فرهنگ گروه و ارزش مشتریان
 • خود انگیزشی
 • راستی و درستی
 • قابل اعتماد بودن
 • خوش بینی
 • دانش و آگاهی از حرفه
 • آشنایی با قانون
 • ویژگی های ارتباطی
 • خدمات مشتری
ارتباط با ما
×

سلام

×