20
فوریه

مشاوره قبل از طلاق

ابتدا به تعریفی از طلاق، طلاق توافقی و مزایای مشاوره طلاق می‌پردازیم: طلاق از نظر لغوی به معنای آزاد کردن است و از نظر حقوقی به معنای انحلال دائم با شرایط خاص از جانب مرد یا نماینده قانونی او است. طلاق تقسیم می گردد به طلاق رجعی ،طلاق بائن و طلاق خلع و مبارات. همچنین طلاق می تواند از سوی زوج یا زوجه و یا توافقی با دلایل مختلف از سوی هر یک از طرفین باشد. مشاوره قبل از طلاق چیست؟

طلاق توافقی چیست؟

 

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که زوجین راضی به جدایی هستند، در طلاق توافقی uncontested divorced مشاوره الزامی است و بدون نیاز به حضور طرفین نیز با توافق زوجین طلاق انجام خواهد شد درواقع دراین نوع از طلاق، زن و مرد نسبت به مسائل مختلفی از جمله: حضانت فرزند، نفقه، مهریه و جهیزیه و… به توافق می رسند. در ماده 34 قانون حمایت خانواده نیز مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش مشخص شده است.

چه زمانی طلاق توافقی رخ می دهد؟

 

ماده 34 قانون مدنی حمایت خانواده 1391: مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی طلاق 3ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است چنان چه گواهی مذکور ظرف این مهلت تنظیم نگردد یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف 3 ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط است.

تبصره-هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده براساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور برمبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

مزایای مشاوره طلاق

مشاوره قبل از طلاق از جمله اموری است که نباید نادیده گرفته شود زیرا طلاق و اتمام یک زندگی و رابطه زناشویی از مسائل بسیار مهم و تاثیرگذار است که عوامل مختلف همراه با شرایط خانوادگی، عاطفی، روحی و…باید مورد بررسی قرار گیرد ،گاهی طلاق می تواند در زندگی یک شخص نقطه عطفی ایجاد نماید و او را به سمت زندگی با گام های جدید بکشاند و او را در زندگی اش موفق سازد اما برخی اوقات یک تصمیم عجولانه در هر زمینه می تواند زندگی را تخریب سازد که طلاق می تواند یکی از آن ها باشد که برای اقدام این موضوع خطیر باید به درستی از مشاوره های یک فردی که در این زمینه دارای تبحر است و می تواند به شما کمک کند، استفاده نمایید.

 

مشاوره قبل از طلاق

 

مطالب مفید: تمکین چیست؟

 

در واقع این رابطه گاهی قابل اصلاح و بازسازی است اما گاهی نیز زوجین به بن بست رسیده و نیاز به یک حمایت منطقی و عقلانی که دور از احساسات باشد ، دارند. صحبت کردن در رابطه با مشکلات با شخص آموزش دیده و مشاوره حقوقی می تواند این فرایند را بهبود بخشد و راه صحیح را پیش روی شما قرار دهد.

حال این سوال برای شما پیش خواهد آمد که :

مشاوره قبل از طلاق چند جلسه است؟

مشاوره قبل از طلاق ،حداقل 3جلسه و حداکثر 5 جلسه و بستگی به میزان نیاز و تشخیص مشاور و شرکت زوجین در جلسات به طول می انجامد. زیرا ممکن است تعداد جلسات مورد نیاز برای هر زوج با زوج دیگر متفاوت باشد. پس از تمام شدن جلسات و در صورت عدم توافق زوجین گواهی عدم انصراف از طلاق صادر و زوجین می توانند به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و از دادگاه تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش نمایند. هزینه ی مشاوره قبل از طلاق با توجه به توافقات صورت گرفته توسط یکی از زوجین پرداخت می گردد و در خصوص هزینه های مشاوره ای قبل از طلاق توافقی مطابق تعرفه اقدام می شود که با توجه به تعرفه های هر سال این نرخ تغییر می یابد.

آیا مشاوره قبل از طلاق اجباری است؟

این سوال از جمله سوالات مهمی است که ممکن است برای شما پیش آید که آیا برای طلاق مشاوره های قبل از آن اجباری و الزامی است و آیا در صورت عدم حضور طرفین طلاق قابل انجام است؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت بله، یکی از موارد طلاق توافقی مشاوره است که این امر اجباری است و اگر هرکدام از زوجین تمایل به حضور نداشته باشند از طریق حضور وکیل در این جلسات این عمل صورت می گیرد. از اول آذر ماه 1397 زوجینی که خواهان طلاق توافقی هستند به سامانه تصمیم و مداخله در طلاق مراجعه نموده و  پس از مشاوره به اخذ گواهی طلاق،  اقدام می نمایند.

در واقع مشاوره طلاق ابتدائا در خصوص طلاق توافقی پیش بینی شده بود اما در حال حاضر در تمام طلاق ها زن و شوهر باید به مراکز مشاوره مراجعه نمایند.

توجه داشته باشید که حضور زوجین (زن و مرد) در مشاوره طلاق توافقی اجباری والزامی می باشد زیرا در صورت عدم حضور اگر مبنی بر عدم رضات مرد بر طلاق باشد

هدف از مشاوره طلاق چه می باشد؟

همان طور که مشخص است هدف هر کس از زندگی متفاوت است پس قطعا هدف هر کس از طلاق نیز با دیگران فرق دارد که شما از طریق یک مشاوره طلاق که بدون جبهه گیری و قضاوت به شما مشورت خواهد داد و به شما یاری خواهد رساند که با آرامش بیشتر با منطق و عقل خود پیش بروید و آموزش های لازم جهت کاستن اضطراب و تنش شما را پیش خواهد برد زیرا تصمیم گیری با آرامش،تاثیر موثرتری خواهد داشت.

همچنین هدف دیگر از مشاوره طلاق می تواند ارائه ی یک راه حل و راهکارهایی برای ادامه زندگی مشترک باشد که با توجه به اطلاعات و آموزش های لازم مشکلات و مسائلی که باعث کشیده شدن زوجین به طلاق و گرفتن این تصمیم شده است را، حل می نماید.

مشاوره قبل از طلاق به زوجین کمک می کند تا با آراستگی، تصمیم گیری غیر عجولانه، در نهایت احترام زندگی خود را به پایان برسانند تا ارزش خود را حفظ نموده و درکمال احترام به این عمل اقدام نماید.

شایان به ذکر است شما باید مشاوره ای را انتخاب نمایید که به او اعتماد داشته باشبد و ایشان دارای تجربه کافی در این زمینه باشد تا شما را در این تصمیم مهم کمک کند تا بتوانید از این مقطع از زندگی خود به خوبی گذر نمایید و دچار شکست های پی در پی در آتی نگردید البته حفظ اسرار و رازداری از دیگر ویژگی هایی است که یک مشاور باید آن را داشته باشد . بی طرفی نیز از دیگر ویژگی های یک مشاور متبحر و باتجربه است.

 

مشاوره قبل از طلاق

 

◊ مشاوره با وکیل خانواده برای تصمیم گیری درست ◊

چه زمانی باید به مشاوره طلاق مراجعه کنیم؟

 

از جمله مواردی که می توان از آن ها به عنوان نشانه هایی برای مراجعه به مشاوره طلاق دانست:

1.احساس یاس و ناامیدی

2.افسردگی

3.منزوی شدن

4.عصبانیت

5.حس بی ارزش بودن و پوچی

6.نگرانی و استرس شدید

7.بی خوابی و بی میلی به غذا

8.از دست دادن انگیزه و روحیه

9.دعوا و مشاجره

البته نشانه های دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که در هر فرد متفاوت است و با علائم مختلفی نمایان می گردد که باید به صورت فردی سنجیده شود.

سوالات مشاوره قبل از طلاق

 

1.هزینه مشاوره قبل از طلاق چه قدر است؟

هزینه مشاوره، مطابق با توافق زوجین توسط یکی از آن ها منطبق با تعرفه می باشد.

2.آیا مشاوره قبل از طلاق  برای ثبت طلاق توافقی اجباری است؟

بله، مشاوره قبل از طلاق توافقی اجباری است.

3.مشاوره چند جلسه است؟

مشاوره قبل از طلاق حداقل 3 و حداکثر 5 جلسه می باشد البته توجه فرمایید که بستگی به نظر مشاوره و شرکت و حضور طرفین در جلسات دارد.

مزایای مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره قبل از طلاق می تواند فرد را برای زندگی جدید آماده سازد و احساسات او را کنترل نماید تا فقط با گفته ها و شنیده هایی که از اطرافیان دیده یا شنیده است اقدام به این عمل نکند. و با اطلاع کافی و سنجیدن شرایط اقدام به طلاق نماید. همچنین از دیگر مزایای مشاوره طلاق حمایت و جلوگیری از استرس می باشد که فرد را آماده می سازد تا بعد از طلاق به چه شکل زندگی خود را ادامه دهد و خود را برای زندگی جدید آماده سازد تا دچار افسردگی و شرایط روحی شدید نگردد.

طلاق دارای تصمیم های سخت مانند حضانت فرزند،امورمالی،ملاقات با فرزند و… است که یک مشاوره می تواند این دغدغه ها را کم نموده و به حداقل برساند. با یک مشاوره طلاق می توانید این فرایند طاقت فرسا را برای خود آسان تر کرده. بر احساسات خود غلبه نمایید تا در شروع زندگی جدید دچار تنش نگردید.

از مزایای مشاوره طلاق ،چه  انتظاری باید داشت؟

1.باعث حس حمایت شود.

2.اضطراب را کم کند.

3.بدون قضاوت و پیش داوری رفتار کند.

4.موجب کنترل رفتارهای متعدد و غیر قابل پیش بینی گردد.

5.نحوه عملکرد صحیح بعد از طلاق را نشان دهد.

6.موجب تقویت اراده و اعتماد به نفس  شود.

7.ممکن است موجب صلح و سازش گردد.

8. رابطه مسالمت امیز و نحوه برخورد زوجین با یکدیگر را آموزش می دهد.

9.تصمیم گیری کارآمد نسبت به مسائل مختلف را نیز به درستی نشان می دهد.

انتظارات هر کس از مشاوره قبل طلاق متفاوت است. اما آن چه که مورد انتظار می باشد راهنمایی صحیح، تصمیم گیری درست و منطقی، ارائه راهکار برای زندگی جدید پس از طلاق می باشد.