وکیل چک

وکیل چک سرقتی | وکیل چک برگشتی | وکیل چک کیست؟

چک از جمله سند عادی لازم الاجرایی است که کم و بیش همه‌ی ما یک بار در زندگی خود با آن رو به رو شده ایم. این سند لازم الاجرا دردسرهایی را نیز با خود همیشه به همراه دارد که این معضلات با ورود چک صیادی وارد مرحله نوینی شده است. با این وجود یک وکیل چک (cheque lawyer) صیادی در این حیطه می‌تواند به شما راهنمایی‌های خطیری را ارائه کند.

چک چیست؟

در ابتدای امر با مفهوم چک آشنا خواهیم شد، چک از اسناد تجاری می باشد که به عنوان ابزار پرداخت بسیار مهم از آن استفاده می گردد. در چند دهه ی اخیر چک جایگاه ویژّه ای در اقتصاد و معاملات پیدا نموده است. مطابق با ماده 310 قانون تجارت چک این چنین تعریف شده است:

چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می کند. در یک دسته بندی چک تقسیم می گردد به چک صیادی و چک غیر صیادی.

وکیل چک برگشتی

 

چک صیادی که از ابتدای سال 1400 متقاضیان ملزم شدند تا صدور، انتقال و وصول خود را در سامانه چک‌های صیادی انجام دهند. چک های غیر صیادی نیز که در این نوع از چک تمام موارد احراز صلاحیت متقاضی دریافت دسته چک، تا قبل از راه اندازی سامانه صیاد توسط بانک افتتاح کننده ی حساب صورت می‌گرفته است. در تقسیم بندی دیگر چک تقسیم می شود به چک عادی، چک تایید شده، چک تضمین شده و چک های مسافرتی که به تعریف آن ها می پردازیم.

 

وکیل چک

چک عادی:

صاحب حساب در این نوع از چک از دارایی خود نزد بانک چکی را در وجه شخص مورد نظر یا حامل صادر می کند.

چک تایید شده:

در این نوع از چک ها، چک برعهده بانک صادر می شود و پرداخت وجه نیز توسط همان بانک تایید می گردد.

چک تضمین شده:

این نوع چک توسط بانک صادر می گردد و به عهده همان بانک است و توسط بانک نیز تضمین می گردد.

چک مسافرتی:

چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعبه های آن بانک یا توسط کارگزاران و نمایندگان آن پرداخت می‌گردد.

هزینه وکیل  چک برگشتی

حال با توجه به اهمیت این موضوع و مطرح بودن پرونده های مختلف در رابطه با موضوع چک این مسئله به ذهن می رسد هزینه وکیل برای چک برگشتی چه مقدار است؟ و به چه مواردی بستگی دارد؟ آیا نیاز به شکایت وجود دارد؟ یا چک موضوع صرفا حقوقی است که می توان با دادخواست آن را مطالبه نمود ؟ آیا یک فرد بدون داشتن دانش حقوقی خود در دادگاه های حقوقی و کیفری می تواند به حق خود برسد و مطالبه وجه کند؟ در اولین مرحله باید توجه نمود که مشورت و مشاوره با یک وکیل چک خبره و کار بلد بسیاری از مشکلات ما را حل خواهد نمود.

وکیل متخصص چک برگشتی

متاسفانه بسیاری از افراد بدون داشتن دانش کافی و بدون توجه و یاری گرفتن از یک وکیل اقداماتی را انجام می دهند که نه تنها به حق خود نمی رسند بلکه متحمل خسارت های دیگری نیز می گردند. پس در گام اول مشورت با یک وکیل بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود.

نکته حائز اهمیت دیگر در این رابطه و برای تعیین میزان حق الوکاله وکیل چک برگشتی، وجود دانش حقوقی و اطلاعات کافی یک وکیل است که در این زمینه علم کافی را داشته باشد اما دانش حقوقی صرف نمی تواند تکاپوی موفقیت و رسیدن شما به حق خود باشد بلکه عامل دیگر علاوه بر داشتن اطلاعات حقوقی مهم است و آن تجربه و تسلط کافی است. تجربه در هر موضوع به صورت تخصصی، شما را برای رسیدن به حق و مطالبه چک نزدیک تر می سازد و خیالتان نیز راحت می باشد که پرونده خود را به وکیلی سپرده اید که علاوه بر دانش، تسلط کافی برای دفاع کردن و باز پس گیری حق شما دارد. فلذا در انتخاب وکیل همانند انتخاب یک پزشک متخصص برای حفظ سلامت خود باید بسیار اهتمام ورزید تا بهترین وکیل را در این زمینه انتخاب نمایید.

وکیل چک سرقتی

با توجه به تعریف چک و اهمیت آن باید توجه داشت که در خلل این موضوع جرایمی نیز ممکن است رخ دهد که یکی از آن ها سرقت چک می باشد . بنابراین برای جلوگیری از سرقت چک و پیامدهای آن اقداماتی لازم است صورت گیرد.

در مواردی که چک به سرقت می رود، صادرکننده می تواند به بانک مراجعه نموده و سرقت شدن چک را به بانک اطلاع دهد و در مدت یک هفته خود و یا توسط وکیل سرقتی که از وکلای با تجربه در این زمینه می باشد، شکایت خود را مطرح نماید. باید توجه داشت که یک برگه از شکایت خود را نیز به بانک باید ارائه نمایید تا بانک به پرداخت وجه نپردازد.

در این خصوص، شخص مدعی، فردی است که ادعای سرقتی بودن چک را داشته است که باید سرقتی بودن چک را اثبات نماید در غیر این صورت با صدور چک بلا محل مواجه می گردد و باید خسارات های وارده را نیز جبران نماید.

دفاع در برابر چک برگشتی

دفاع در برابر چک برگشتی نقطه عطفی است که شخص برای پیگیری و رسیدن به حق خود باید آن را به وکیل متخصص در این زمینه بسپارد. مع الوصف، برای دفاع در برابر چک برگشتی شرایطی باید وجود داشته باشد که در صورت وجود اقاله، تهاتر ابرا و وفای به عهد بدهکار، امکان مطالبه چک نمی باشد که به بررسی هر کدام می پردازیم.

اقاله:

اگر منشا یک قراراداد چک باشد و طرفین یا وراث آن ها با تراضی قرارداد را فسخ یا اقاله کنند، امکان مطالبه وجه وجود ندارد.

تهاتر:

زمانی شکل می گیرد که دو نفر به یکدیگر مدیون هستند که دین از جنس واحد است و اتحاد زمان و مکان نیز وجود دارد، حال تهاتر ممکن است قهری، قراردادی و یا قانونی باشد.

ابرا:

ابرا زمانی رخ می دهد که فرد طلبکار از حق خود با رضایت خویش صرف نظر نماید،فلذا ابرا در رابطه با حقوق دینی است و با اعراض که درخصوص حقوق عینی می باشد متفاوت است.

وفای به عهد بدهکار:

وفای به عهد بدهکار زمانی باعث عدم مطالبه می گردد که فردی به شخص طلبکار، بدهکار می باشد و از طریق چک و پرداخت آن بدهی خود را می پردازد که در این صورت شخص مستحق مطالبه دینی که پرداخته است نمی باشد و شخص دارنده نیز نمی تواند مجددا بدهی خود را طلب نماید. موارد مورد نیاز برای اقامه دعوای مطالبه وجه چک اصل چک کارت ملی خواهان، گواهی عدم پرداخت، دادخواست مطالبه وجه چک با به همراه داشتن مدارک فوق امکان اقامه دعوای مطالبه وجه چک وجود دارد.

 

کارشناسان حقوقی

♦ خدمات وکالتی گروه وکلای دادرسانی

 

چه زمانی امکان پیگیری و طرح دعوای کیفری وجود ندارد؟

1. چک تضمینی باشد.

2. چک مشروط باشد.

3. چک سفید امضا باشد.

4. چک وعده دار باشد.

5. چک بدون تاریخ باشد.

وکیل چک

نحوه شکایت از چک سرقت شده

شاید برای شما سوال باشد که چک موضوعی است حقوقی یا کیفری و برای مطالبه وجه چک و رسیدن به حق خود از چه طریق باید اقدام نمود.

همان طور که بیان شد از طریق یک وکیل به درستی شما می توانید شکایت خود را ثبت نمایید و با مشاوره گرفتن از یک وکیل برتر راه خود را برای تحصیل حق پیش ببرید. حال به بررسی راه های مطالبه چک برگشتی و نحوه شکایت در مراجع قضایی و ثبتی می پردازیم.

♦ خدمات وکالتی گروه وکلای دادرسانی

 

از 4 طریق شما می توانید به مطالبه و شکایت برای چک بپردازید:

1-طرح دعوای حقوقی:

از این طریق شما می توانید اصل مبلغ چک و تمام خسارات قانونی به همراه حق الوکاله وکیل را مطابق تعرفه و خسارات تاخیر تادیه را مطالبه نمایید. برای مطالبه چک به عنوان دعوای حقوقی اگر مبلغ چک تا 20 میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف برای رسیدگی آن صالح است. و اگر مبلغ چک بیش از 20 میلیون تومان باشد دادگاه محل اقامت خوانده صالح است اما توجه فرمایید که علاوه بر دادگاه محل اقامت خوانده، دادگاه حقوقی محل صدور چک یا دادگاه حقوقی محل بانک محال علیه که چک در آن جا منجر به گواهی عدم پرداخت شده است نیز صالح می باشند.

2-طرح دعوای کیفری:

در این خصوص به بررسی یک جرم می پردازیم و باید توجه نمود که برای اقدام چک به عنوان دعوای کیفری نیاز به تنظیم شکوائیه می باشد که از طریق وکیل کیفری می توانید این اقدام را انجام دهید.

برای شکایت کیفری چک باید تا 6 ماه از تاریخ مندرج در چک برای وصول آن به بانک مراجعه باید نمود و در صورت عدم امکان وصول و دریافت گواهی عدم پرداخت تا 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت امکان شکایت کیفری وجود دارد که اگر در این بازه زمانی اقدام نگردد امکان شکایت کیفری نیز وجود ندارد و فرصت خود را از دست خواهید داد.

وکیل چک برگشتی

3- اجرائيه از طریق ثبت:

هر کدام از ذی نفعان می توانند از این طریق درخواست صدور اجرائيه دهند و صرفا مطالبه وجه چک را می توان درخواست نمود و امکان مطالبه خسارت تاخیر تادیه وجود ندارد.

4- اجرائیه مستقیم از سوی دادگاه:

خواهان یا همان دارنده چک درخواست صدور اجرائیه را از دادگاه حقوقی می تواند بخواهد و از این طریق نمی تواند مطالبه خسارت تاخیر تادیه نماید و صرفا مطالبه وجه چک را می توان خواستار بود.

با توجه به نیازهای مردم به استفاده از چک در معاملات خود و حائز اهمیت بودن این موضوع برای جلوگیری از رخ دادن مشکلات فوق الذکر اعم از سرقت، کلاهبردارری، خیانت در امانت و … و همچنین برای مطالبه وجه چک، استفاده از راهنمایی های یک وکیل و مشاوره حقوقی و اقدام توسط وکلای مجرب در این زمینه نقش به سزایی را در یک قرارداد خواهد داشت زیرا با اقدام یک عمل نادرست و پیش بردن آن با عدم وجود آگاهی، دانش و تسلط بر مطالب و قوانین به جای حل مشکل، وارد مشکلات عدیده ای خواهید شد که ممکن است جبران آن ها سخت و یا حتی غیر ممکن باشد، با انتخاب هوشمندانه و سپردن کار خود به یک وکیل مجرب با آسودگی کامل به حق خود خواهید رسید و از پیشامد اتفاق های غیر منتظره که ممکن است باعث تشویش ذهن شما و به هم خوردن تمرکز در این راه گردد جلوگیری نمایید

وکیل چک

کلاهبرداری با چک های سرقتی

 

کلاهبرداری جرمی است مرکب که دارای سه رکن مادی، معنوی و قانونی می باشد مطابق ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری هرکس از راه حیله و تقلب، مردم را به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات یا از حوادث و پیش امدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن ها را تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می گردد. همان طور که مشخص است در این ماده به مصادیق کلاهبرداری پرداخته شده است و یکی از عناصر اصلی این جرم متوسل شدن به وسایل متقلبانه است.

 مطابق با بند 1 ماده 14 قانون صدور چک:

1-صادرکننده چک یا ذی نفع و یا وکیل چک سرقتی با تجربه، در زمینه کلاهبرداری چک سرقتی با توجه به این که چک سرقت، جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری، خیانت در امانت و جرایم دیگر که از دسترس فرد خارج شده است می تواند با توجه به مراجعه به بانک این اثدام را اعلام کند و از پرداخت آن جلوگیری نماید و همان طور که گفته شد با اعلام شکایت خود ظرف یک هفته و ارائه یک برگ آن به بانک مانع پرداخت وجه آن توسط بانک گردد.

کلاهبرداری یک جرم است که با توجه به ماده 14 قانون صدور چک که صراحت به دستور عدم پرداخت دارد و این دستور زمانی رخ می دهد که چک از طریق جرم تحصیل گردد و مطابق ماده 1 قانون تشدید مجازات این عمل جرم باشد.

×

سلام

×