16
اکتبر

مبایعه نامه چیست؟

معامله یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است که افراد در طول زندگی خود انجام می‌دهند. این فعالیت، می‌تواند به شکل‌های مختلف، مانند خریدوفروش کالا، ملک و… باشد. در هر معامله توافقات طرفین باید به‌صورت مکتوب، ثبت شود. این سند مهم مبایعه نامه نام دارد و در صورت بروز اختلاف به‌عنوان مدرکی محکم برای اثبات حقوق طرفین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مبایعه نامه چیست؟

 

 

مبایعه نامه یا بیع نامه یک سند است که بین خریدار و فروشنده تنظیم می‎شود. در این سند طرفین در مورد مواردی همچون قیمت، زمان و مکان تحویل مال، شیوه پرداخت وجه و سایر شرایط معامله توافق می‌کنند. جزییات این سند نیز در هر زمینه‌ای با توجه به ماهیت و ویژگی‌های آن حوزه تفاوت دارد.

به‌عنوان مثال در مبایعه نامه خودرو، مشخصات فنی و وجود یا عدم وجود نقص فنی از جمله جزییات مهمی هستند که باید در قرارداد ذکر شوند. در حالی‌که در بیع‌نامه املاک، مشخصات و وضعیت حقوقی ملک از جمله نکات مهم قرارداد هستند. از همین‌رو تنظیم مبایعه نامه املاک بهتر است زیر نظر بهترین وکیل ملکی انجام شود.

مبایعه نامه چیست؟

خدمات وکالتی گروه وکلای دادرسانی

 

کارشناسان حقوقی

 

ویژگی های مبایعه نامه

 

مبایعه نامه، سندی محسوب می‌شود که در معاملات خرید و فروش کالاهای ارزشمند، تنظیم می‌شود. این نوشته دارای ویژگی‌های خاصی است که تبعیت از آن توسط طرفین معامله ضروری خواهد بود. از جمله ویژگی‌های این سند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مخصوص انواع قرارداد خرید و فروش
 • غیرقانونی‌بودن فسخ مبایعه‌نامه توسط یکی از طرفین
 • حاوی اطلاعات مربوط به کالای مورد معامله و قیمت آن
 • ذکر جزییات دقیق خریدار و فروشنده
 • عدم اعتبار مشابه سند رسمی
 • ذکر جرایم ناشی از عدم تعهدات یکی از طرفین
 • امضا خریدار و فروشنده، 2 نفر شاهد و مسئول معامله

تفاوت مبایعه نامه با قولنامه

 

بیع‌نامه و قولنامه، دو قرارداد خرید و فروش هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. تفاوت مبایعه‌نامه و قولنامه در این است که در هنگام نوشتن مبایعه نامه باید تمام شرایط و جزییات معامله مهیا باشد. در حالی‌که در قولنامه برخی از شرایط مهیا نیست و دو طرف با یکدیگر فقط قول و قرار می‌گذارند. به‌عبارت دیگر در قولنامه دو طرف برای انتقال مال در آینده با یکدیگر توافق می‎کنند.

 

مبایعه نامه چیست؟

 

مطالب مرتبط:

 

انواع مبایعه نامه

 

 

این سند به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می‌شود. با این‌حال اگر بیع‌نامه در یکی از سه حالت زیر تنظیم شود، می‌توان آن را به‌عنوان مدرک رسمی در نظر گرفت.

 • تنظیم در دفاتر ثبت اسناد
 • صادرشده از اداره ثبت اسناد
 • اسنادی که توسط ماموران دولتی مانند رای دادگاه تنظیم شده باشند.

از همین‌ رو مبایعه نامه‌هایی که به‌ صورت دستی بین دو نفر تنظیم می‌شوند از نوع سند عادی هستند. تفاوت اصلی بین سند عادی و رسمی، در قابل‌ استناد بودن آن‌ها است. زیرا سند رسمی برخلاف نوع عادی در برابر همه افراد سندیت دارد.

 

مشاوره حقوقی چیست؟

 

 

شرایط فسخ کردن مبایعه نامه

 

قانون برای فسخ مبایع نامه یک سری شرایطی مانند توافق طرفین در نظر گرفته است. طرفین معامله می‌توانند در مبایعه نامه، شرط فسخ قرارداد را ذکر کنند. طبق این شرط یکی از طرفین معامله این امکان را دارد تا با اعمال آن، قرارداد را فسخ کند. شرط فسخ قرارداد باید صریح و روشن باشد و مشخص کند که در چه صورتی قرارداد قابل فسخ خواهد بود.

علاوه‌ بر این از آنجایی که در بیع‌نامه همه جزییات باید به‌صورت دقیق ذکر شوند. بنابراین مواردی مانند عدم نوشتن جزییات، وجود عیب در مال، عدم اجرای تعهدات توسط یکی از طرفین و فریب طرف مقابل می‌تواند باعث ابطال مبایعه نامه شود.

اعتبار مبایعه نامه در دادگاه

 

مبایعه‌نامه اگر به‌صورت دستی و توسط طرفین یا در دفاتر ثبت اسناد ثبت شود، در دادگاه‌ها اعتبار دارد. مدت زمان اعتبار آن نیز محدودیت خاصی ندارد و تا زمان ابطال این سند قابلیت استناد خواهد داشت. بنابراین در صورتی‌که بیع نامه املاک به شکل قانونی و با کمک وکیل ملکی تنظیم شده باشد، دادگاه می‌تواند این سند را به عنوان مدرکی قابل قبول برای بررسی و حل‌ و فصل اختلافات در نظر بگیرد.

 

مبایعه نامه چیست؟

نکات مهم در تنظیم مبایعه نامه

 

شما پس از توافق با فروشنده ماشین این امکان را دارید تا برای تنظیم مبایعه نامه ماشین اقدام کنید. با این‌حال، در این موقع باید به یک سری نکات اهمیت دهید.

 • تنظیم قرارداد بر اساس قوانین کشور
 • اطمینان از سالم‌بودن مال
 • تعیین شیوه پرداخت
 • ذکر موارد استثنا در قرارداد

با توجه‌ به اهمیت مبایعه‌نامه انواع خودرو، بهتر است برای تنظیم این قرارداد از متخصصان این حوزه مشاوره حقوقی بگیرید. شما این امکان را دارید تا برای آشنایی بیشتر با این‌گونه خدمات مقاله مشاوره حقوقی چیست؟ را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

مبایعه نامه قراردادی مهم و قابل استناد است که بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود. با توجه‌ به اهمیت ذکر دقیق جزییات در یک قرارداد، مواردی مانند عدم اجرای تعهدات توسط یکی از آن‌ها، فریب طرف مقابل و… می‌تواند از جمله دلایل فسخ مبایع نامه باشد.