21
اکتبر

ضمانت نامه بانکی

ضمانت ‌نامه بانکی، قراردادی محسوب می‌شود که بانک آن را برای تضمین یک معامله بین افراد، سازمان‌ها یا شرکت‌ها صادر می‌کند. این سند نشان‌دهنده آن است که ضامن متعهد می‌شود در زمان معین توسط طرف‌های معامله، یک مبلغ مشخص را به ضمانت‌خواه پرداخت کند.

 

ضمانت نامه بانکی چیست؟

 

 

ضمانت ‌نامه بانکی یعنی قراردادی که بانک به‌موجب آن، به درخواست یک شخص یا سازمان متعهد می‌شود که در زمان معین و بدون هیچ‌گونه قید و شرطی، مبلغ معینی را در خصوص یک موضوع خاص به متقاضی پرداخت کند.

این ضمانت ‌نامه برای بانک اهمیت زیادی دارد، در این فرآیند، دقت در صدور ضمانت‌نامه و ارزیابی اعتبار مشتری ازجمله مراحل حیاتی محسوب می‌شود. ضمانت‌نامه‌های بانکی تنها برای ذینفعی که در متن ضمانت‌نامه، مشخصاتش ذکر شده است، قابل‌استفاده خواهد بود. دریافت این سند با سفته هم انجام می‌شود.

 

ضمانت نامه بانکی

مطالب مرتبط:

 

ویژگی‌ های ضمانت نامه بانکی

 

 

ضمانت‌نامه‌های بانکی دارای چندین ویژگی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. می‌توانید قبل از ارائه هرگونه ضمانت نامه باید با وکلای حقوقی مشورت کنید.

 

تعهد غیرقابل ‌بازگشت

 

 

یکی از ویژگی‌های اساسی این ضمانت نامه‌ها این است که تعهد انجام‌شده، غیرقابل‌برگشت خواهد بود. به این معنا که بانک شخص ضامن پس از پذیرش و تصویب ضمانت ‌نامه، نمی‌تواند از تعهدات خود صرف‌نظر کند.

 

غیرقابل انتقال

 

یکی دیگر از ویژگی‌های ضمانت ‌نامه این است که تعهد صورت‌گرفته، قابلیت انتقال ندارد. بنابراین شخص ذینفع، نمی‌تواند آن را به شخص دیگری انتقال دهد و از آن بهره ببرد.

 

قرارداد مستقل

 

ضمانت‌ نامه به‌عنوان یک قرارداد مستقل در نظر گرفته می‌شود و تنها درصورتی‌که ذینفع وجه معین را درخواست کند، بانک ملزم به پرداخت آن است.

شرایط ضمانت نامه بانکی

 

ضمانت‌ نامه بانکی یک سند رسمی محسوب می‌شود که برای تضمین انجام کاری از طرف بانک صادر می‌شود. بنابراین، افراد برای درخواست این سند از بانک، شرایطی که در ادامه بررسی می‌شود را داشته باشند:

 

حساب بانکی

 

  • ضمانت‌خواه باید دارای حساب بانکی در بانک مربوطه باشد یا برای این منظور حساب باز کند.

 

تمکن مالی ضمانت ‌خواه

 

  • ضمانت‌خواه باید قادر به اثبات تمکن مالی خود باشد تا بتواند تعهدات خود را انجام دهد.

 

تایید اصالت قرارداد

 

  • اصالت قرارداد منعقدشده بین ذینفع و ضمانت خواه باید تایید شود.

 

صدور طبق شرایط آئین‌نامه

 

  • صدور ضمانت‌نامه و ظهر نویسی باید مطابق با شرایط و مقررات آئین‌نامه باشد.

 

پرداخت مبلغ معین به بانک

 

  • باید حداقل 5 درصد از مبلغ ضمانت‌نامه به‌عنوان وجه ضمانت به بانک پرداخت شود.

 

مدت اعتبار ضمانت نامه بانکی

 

مدت اعتبار ضمانت‌نامه از زمان صدور آن آغاز می‌شود و در تاریخ مشخصی که در متن ضمانت‌نامه ذکر شده است، خاتمه می‌یابد. پس از پایان اعتبار، ضمانت‌نامه تنها در صورتی قابل تمدید خواهد بود که ذینفع این درخواست را داشته باشد. در غیر این‌صورت، تمدید امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

مشاوره حقوقی

چک ضمانت چیست؟

 

 

این نوع چک برای تضمین انجام یک تعهد صادر می‌شود. این نوع چک تضمین می‌کند که درصورتی‌که صادر‌کننده تعهد خود را انجام ندهد، مبلغ مشخصی که در چک ذکرشده وصول شود. البته تنها در شرایطی که صادرکننده به وعده خود عمل نکند می‌توان این چک را به اجرا گذاشت، در غیر این صورت هرگونه اقدام پیگرد قانونی به‌همراه خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر در مورد چک ضمانت و این‌که مشاوره حقوقی چیست می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان گروه وکلای حقوقی بهره‌مند شوید.

نحوه وصول چک صیادی

 

سامانه صیاد، یک سامانه یکپارچه تحت نظر بانک مرکزی است که وظیفه ثبت انتقال و استعلام چک‌ها را دارد. به ‌این ‌ترتیب، هر فردی که قصد استفاده از این چک‌ها را دارد، باید تمام عملیات خود را در سامانه صیاد ثبت کند. این عملیات شامل صدور چک، دریافت چک یا انتقال چک است.

اگر در خصوص دریافت ضمانت نامه بانکی یا وصول چک صیادی مساله دارید با یک مشاور حقوقی مجرب مشورت کنید.

 نحوه وصول چک صیادی در ادامه شرح داده می‌شود:

  • مراجعه به بانک صادرکننده چک برای وصول چک صیادی
  • تکمیل فرم وصول چک صیادی
  • تکمیل مشخصات هویتی که در پشت چک درج ‌شده‌اند؛ در اینجا باید مشخصات خود را در پشت چک نیز بنویسید.
  • پس از تکمیل فرم وصول چک باید فرم را به همراه کارت شناسایی‌ به مسئول باجه تحویل دهید.
  • اگر می‌خواهید مبلغ چک به حساب شما در بانک موردنظر واریز شود، باید فیش واریزی به مبلغ چک موردنظر را تکمیل کنید و آن را به همراه سایر مدارک خود به مسئول باجه ارائه دهید.

 

ضمانت نامه بانکی

مشاوره حقوقی چیست؟

 

شاید برایتان سوال شده باشد که مشاوره حقوقی چیست؟ در حقیقت این نوع مشاوره به افراد یا سازمان‌ها بر اساس تحلیل دقیق داده‌های یک وضعیت خاص کمک می‌کند تا بر مبنای آن بتوانند اقدامات قانونی انجام دهند. شما می‌توانید با توجه‌ به نوع مشکل خود با وکیل کیفری یا سایر وکلا مشورت کنید.

جمع‌بندی

 

ضمانت نامه بانکی قرارداد یا سندی است که به‌موجب آن ضامن بر اساس درخواست متقاضی تعهد می‌کند بدون هیچ قید و شرطی، مبلغ معینی را در صورت عدم انجام تعهد پرداخت کند. تأمین وثیقه ازجمله شرایط موردنیاز برای صدور این ضمانت نامه است.