19
نوامبر

جرم جعل اسناد

یکی از مشکلات حقوقی که از جرائم متداول به‌حساب می‌آید، جعل اسناد است. به کارگیری از مدارک ساختگی در قانون مجازات‌های اسلامی اقدامی کلاهبردارانه به‌حساب می‌آید و اگر فردی به‌صورت آگاهانه و عمدی این کار را انجام داده باشد، مجرم شناخته می‌شود. در این مطلب به جرم جعل سند می‌پردازیم.

 

 

 

جعل چیست؟

 

 

وقتی فردی مدرک یا نوشته مهم دیگری که طبق قانون تعیین می‌گردد را دستکاری نماید گفته می‌شود شخص جرم جعل انجام داده است. رسیدگی به جرم جعل سند نیاز به بررسی کامل میزان اهمیت مدرک دستکاری شده و مقداری که فرد از این کار سود برده یا به دیگران ضرر زده، دارد. وکیل کیفری می‌تواند به افرادی که دانش کافی برای پیگیری این احکام را ندارند کمک کنند. این عمل حتماً باید به شکل تحریف کردن مدرک و یا ایجاد نوشته روی کاغذ باشد.

 

مراجع زیر صلاح با بررسی ابعاد مختلف این تخلف مجازات جرم جعل را تعیین می‌کنند. این کار به روش‌های مختلفی می‌تواند صورت بگیرد و انواع مختلفی دارد. هر کدام از آن‌ها با توجه میزان حساسیت و اهمیتی آن جزای متفاوتی برای فردی که مرتکب این عمل مجرمانه شده به دنبال خواهد داشت.

 

جرم جعل سند

جاعل چه کسی است؟

 

شخصی که عملیات و یا اقدامات مربوط به دستکاری مدارک یا ساخت اسناد تقلبی را انجام دهد تا بتواند آن‌ها را به جای مدرک اصیل و حقیقی ارائه نماید و یا با دخل و تصرف در مدرک حقیقی آن را از حالت واقعی خود دور کند، جاعل شناخته می‌شود. این نکته را باید در نظر داشته باشید که فرقی نمی‌کند  شخص این کار را برای خودش انجام داده یا آن را به دیگران ارائه کرده باشد، در هر صورت این فرد به‌عنوان جاعل در دادگاه کیفری شناخته می‌شود.

 

این که چه میزان مجازاتی برای این فرد در نظر گرفته شود، به عوامل مختلفی از جمله اینکه چه مدارکی را دستکاری کرده، بستگی دارد. این نوع اقدامات مجرمانه پیچیدگی‌های قانونی خاص خود را دارد، به همین دلیل اگر اطلاعات حقوقی کافی در این زمینه ندارید، می‌توانید با گرفتن مشاوره حقوقی آنلاین اطلاعات لازم را کسب نمایید تا به احکام مربوط به این زمینه تسلط لازم را داشته باشید تا در انجام فرایندها و پرسه اداری به مشکل نخورید.

 

کارشناسان حقوقی

مطالب مرتبط حقوقی:

انواع جرم جعل

 

یکی از انواع رایج جرم جعل اسناد، دستکاری مدارک عادی مثل قولنامه، اجاره‌نامه و موارد این چنینی به حساب می‌آید. در صورت این تخلف محکوم و محکوم علیه باید مراحل قانونی را پشت سر بگذارند تا جرم صورت گرفته و میزان اهمیت آن مشخص شود. سپس فرد خاطی باید علاوه بر برگرداندن اموال تصاحب شده و همچنین جبران نمودن خسارت وارده بین 6 ماه الی 2 سال حبس بکشد و به جزای نقدی نیز محکوم می‌گردد که بین 3 تا 12 میلیون ریال در حق دولت است.

 

نوع دیگر دستکاری اسناد کاملاً رسمی به‌حساب می‌آید. اگر جاعل اقدام به جعل کردن مهر و امضای رهبری یا رؤسای قوا کرده باشد، به 3 الی 15 سال حبس محکوم خواهد شد. اگر این کار را با امضای رئیس‌جمهور، وزیران و نمایندگان دولت انجام داده باشد، به یک تا 10 سال حبس محکوم خواهد شد.

 

جعل چک و اسناد مالی این چنینی نیز حبسی معادل 5 تا 20 سال را به دنبال خواهد دارد. وکیل چک به خوبی به قوانین مربوط به این حوزه مسلط است و افرادی که دانش حقوقی کافی برای رسیدگی به این مسائل را ندارد، بهتر است از یک ویکیل خبره در این زمینه کمک بگیرند.

 

نوع دیگر این کار دستکاری و ساخت مدارک تحصیلی به‌حساب می‌آید که بین 1 تا 3 سال حبس به مجرم تعلق می‌گیرد. همچنین اگر شخصی اقدام به دستکاری احکام دادگاه کرده باشد و به علم به مجعول بودن مدارک از آن‌ها استفاده نماید، با توجه به احکام دستواری شده به 1 الی 10 سال حبس محکوم خواهد شد.

 

جرم جعل سند

آیا جرم جعل اسناد قابل گذشت است؟

 

در این رابطه باید عنوان کرد که این موضوع بستگی به مدارکی که دستکاری شده دارد. اگر اسناد مربوط به سران قوا، رئیس‌جمهور، رهبر، اسناد رسمی و موارد این چنینی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند، باشند، نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. اما اگر مدرک دستکاری شده مربوط به اسناد غیر رسمی باشد، قابل بخشش بوده و امکان چشم‌پوشی وجود دارد.

 

همه این موارد نیاز به آگاهی کامل به مفاد قانونی و داشتن اطلاعات حقوقی در این حوزه دارد. اما بسیاری از افراد دانش لازم در این زمینه را ندارد و به همین دلیل ممکن است در انجام پرسه‌های اداری با مشکل مواجه شوند. این افراد مس توانند از مشاوره حقوقی رایگان به صورت آنلاین کمک بگیرند.

 

نقش وکیل در جرم جعل اسناد

 

زمانی که متوجه شدید شخصی قصد دارد با دستکاری اسناد و مدارک شما را فریب دهد و یا از شما سوءاستفاده کند، نیاز دارید تا به مسائل حقوقی مربوط به این حوزه آشنا باشید تا بهترین اقدامات را انجام دهید. اما تسلط بر همه این قوانین کار آسانی نیست و بهترین راه گرفتن وکیلی خبره و با دانش است. این فرد با تسلط خود به این مسائل بهترین تصمیمات را اتخاذ می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان مشکل شما را برطرف خواهد کرد.