19
اکتبر

اموال منقول و غیر منقول چیست؟

اموال به‌ عنوان یک جنبه مهم در حقوق و اقتصاد، دارای تقسیمات مختلفی هستند. از دیدگاه عمومی، اموال به دو دسته اموال مادی و اموال حقوقی تقسیم می‌شوند. اموال مادی از طرفی شامل وسایل و دارایی‌های قابل اندازه‌گیری هستند که به‌صورت فیزیکی واقعیت دارند. از طرف دیگر، اموال حقوقی شامل حقوق و اعتباراتی هستند که اشخاص در اختیار دارند و از طریق قراردادها یا تعهدات به‌دست می‌آورند. از دیدگاه حقوق‌دانان، تقسیم‌بندی دقیق‌تری اعمال می‌شود که به ترتیب به دو دسته مال منقول و غیر منقول خواهد بود.

مال منقول و غیر منقول چیست؟

 

اموال منقول، در حقوق و اقتصاد به یک دسته از اموال اشاره دارد که قابلیت جابجایی بدون نقص و خرابی را دارند. این تقسیم‌بندی اموال دارای دو دسته اصلی اشیا و حقوق منقول خواهد بود.

  • اشیا منقول مادی و خارجی هستند که قابلیت نقل‌ و انتقال دارند. این مورد شامل اموالی مانند حیوانات، اتومبیل‌ها، ابزارآلات و اسناد تجاری است. به‌عنوان مثال، یک خودرو یک مثال خوب از مال منقول مادی خواهد بود. چرا که می‌توان آن را بدون ایجاد خسارت یا تغییر دائمی در ملکیت آن جابجا کرد.
  • در مقابل، حقوق منقول به حقوق مالی بر روی اشیا اشاره دارد. این حقوق احتمال دارد مالکیت، استفاده یا انتقال مالکیت را شامل شود، حتی اگر اموال مادی به خودی خود مال از نوع منقول باشند. به‌عنوان مثال، حق مالکیت بر یک قطعه زمین یک نمونه از حقوق منقول است؛ چرا که این حق مالکیت روی اشیائی که مال به شکل منقول هستند قائل می‌شود.

 

مال منقول

 

   مطالب مرتبط :

 

مال غیر منقول

 

 

حال که دانستیم مال منقول چیست؟ به سراغ بررسی مال غیرمنقول می‌پردازیم. اموال غیرمنقول، اصطلاحا به معنای غیرقابل حمل است و این مفهوم به توضیحات حقوقی مرتبط با اموال پیوند دارد. بر این اساس، اموالی که نقل آنها از یک محل به محل دیگر امکان‌پذیر نیست، غیر منقول درنظر گرفته می‌شوند. این تقسیم‌بندی از اهمیت بسزایی در حوزه حقوق و مالکیت برخوردار است. در این تقسیم‌بندی، دو دسته مشخص وجود دارد:

 

1.اموالی که ذاتا غیرمنقول هستند

 

این دسته شامل اموالی از قبیل زمین و اعماق زمین (مانند معادن، سنگ‌ها و خاک) است این اموال آنقدر غیرمنقول محسوب می‌شوند تا زمانی که از زمین جدا شوند. به‌عبارت دیگر، موادی که از زمین استخراج می‌شوند، پس از جداشدن از زمین، به‌‌عنوان مال منقول شمرده خواهند شد.

مال منقول

2. اموالی که بوسیله عمل انسان غیرمنقول هستند

 

 

این دسته اموال اصولا قابل نقل و جابجایی هستند، اما به‌علت الصاق یا اتصال مستقیم یا غیرمستقیم به زمین، نقل آنها بدون تغییر در مال خود یا زمین ممکن نیست، مگر با ایجاد خسارت در مال یا زمین. این مورد شامل عناصری مانند ساختمان‌ها، لوله‌ها برای جریان آب یا سایر مقاصد، آثار هنری مانند آیینه‌ها و پرده‌ها و حاصلات مزارع و باغات است.

این تفاوت‌ها در تقسیم‌بندی انواع مال منقول و غیر منقول در حوزه حقوقی تعیین‌کننده هستند و تاثیر بزرگی بر مسائل مربوط به مالکیت و تعهدات در امور قانونی دارند. اگر دارای دعاوی در مورد مال به شکل منقول هستید، می‌توانید از بهترین وکیل ملکی تهران در مجموعه دادرسانی کمک بگیرید.

 

مشاوره حقوقی

تشخیص نوع مال چه آثار حقوقی را در پی دارد؟

 

در بخش‌های قبل به این موضوع پرداختیم که تفاوت مال منقول و انواع آن با اموال غیر منقول چیست؟ حال در این بخش به بررسی آثار حقوقی آن می‌پردازیم. تفکیک و تعریف اموال غیرمنقول در حقوق یک موضوع مهم و مورد توجه است.

در ایران، اموال غیرمنقول اتباع خارجی نیز مطابق با ماده 8 قانون مدنی تحت حکمی خاص قرار دارند. این ماده به‌وضوح تعیین می‌کند که اموال غیرمنقول اتباع خارجی در ایران تابع قوانین و مقررات این کشور هستند و مشمول حقوق و تعهدات مربوط به آن‌ها می‌شوند.

 

تشریفات خاص توقیف اموال

 

علاوه‌بر این، توقیف اموال غیرمنقول نیز به تشریفات خاصی بستگی دارد. توقیف به معنای مسدودسازی موقت و تعلیق مالکیت یک مال یا دارایی به دلایل مختلف است. در اینجا، توقیف اموال غیرمنقول به‌عنوان یک اقدام حقوقی و تشریفاتی اعمال می‌شود که احتمال دارد در شرایط خاصی نظیر مطالبه بدهی‌ها یا تعهدات حقوقی مورد استفاده قرار گیرد.

در کنار قوانین مربوط به مال منقول، توقیف اموال غیرمنقول یکی از مسائلی است که از نظر حقوقی و تشریفاتی به‌دقت تنظیم می‌شود تا حقوق افراد و اتباع خارجی در ایران حفظ شود. این تدابیر احتمال دارد در مواقع خاص موردنیاز باشند و به‌منظور تضمین حقوق و تعهدات مالی اعمال شوند. این مسائل از اهمیت ویژه‌ای در حقوق بین‌المللی و حقوق مدنی برخوردار هستند و نیاز به تفهیم دقیق دارند.

در این زمینه می‌توانید یک مشاوره حقوقی با وکیل ملکی مجرب را در نظر بگیرید تا بهترین اقدامات را انجام دهید. اگر نمی‌دانید مشاوره حقوقی چیست؟ می‌توانید با کارشناسان مجموعه دادرسانی ارتباط برقرار کنید.

جمع‌بندی

 

اموال در حقوق به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: اموال منقول و غیر منقول. مال منقول شامل اشیا مادی خارجی مثل وسایل نقلیه، ابزارآلات و اجناسی خواهد شد که می‌توان آن‌ها را بدون نقص یا خرابی جابه‌جا. اموال غیرمنقول شامل اموالی می‌شوند که نقل آن‌ها موجب خرابی یا تغییر در آن مال یا محل قرارگیری آنها خواهد شد، مثل زمین، ساختمان‌ها، حقوق مالکیت و اعتبارات. این تفاوت در تقسیم‌بندی اموال از اهمیت حقوقی زیادی برخوردار است و در تعیین حقوق و تعهدات افراد نقش مهمی را ایفا می‌کند.