17
اکتبر

اظهارنامه قضایی چیست؟

بر اساس ماده 156 قانون آئین دادرسی مدنی، اظهارنامه قضایی ابزاری محسوب می‌شود که قانون‌گذار در اختیار افراد قرار داده است. این ابزار به افراد امکان می‌دهد که بدون طرح دعوی در محکمه، درخواست خود را به‌طرف مقابل اعلام کنند و در صورت امکان، مسائل فی‌مابین خود را حل‌ و فصل سازند. ارسال اظهار نامه امری اختیاری خواهد بود، مگر در مواردی که قانون‌گذار این ارسال را مشخص و الزامی کرده باشد.

اظهارنامه  قضایی چیست؟

 

اظهار نامه به اصطلاح، یک نوشتار قانونی است که مطابق مقررات قانونی، تدوین و تنظیم می‌شود. این نوشته، ابزاری محسوب خواهد شد که مورداستفاده قرار می‌گیرد تا ادعاها و حقوق افراد به‌صورت قانونی بیان شوند. ماده 156 قانون آئین دادرسی مدنی، این اظهارنامه‌ها را ابزارهای رسمی برای مطالبه حقوق و درخواست‌ها تلقی می‌کند.

اظهارنامه می‌تواند به معنای آمادگی برای تسلیم هر نوع اموال یا اسناد، ازجمله مالی، وجه یا سند، به‌طرف مخاطب باشد. در این حالت، اظهارنامه به‌عنوان یک ابزار قانونی به کار گرفته می‌شود تا فرآیند تحویل اموال و اوراق به مخاطب تحت نظر و حفاظت مرجع مربوط باشد.

 

اظهارنامه قضایی

اظهار نامه مالیاتی چیست؟

 

اظهار نامه مالیاتی به فرمی گفته می‌شود که افراد سالانه اطلاعات مربوط به دارایی‌ها و درآمدهای خود را در آن ثبت و به اداره مالیات ارائه می‌دهند. این فرم اظهارنامه مالیات توسط اداره امور مالیاتی کشور تعیین شده است و بخش‌هایی را شامل خواهد شد که اطلاعات شخصی، مالی، و حقوقی فرد را در بر می‌گیرد.

درصورتی‌که افراد اظهارنامه خود را به‌طور آنلاین پر نکنند، دولت به‌صورت خودکار اقدام به تنظیم یک اظهارنامه خواهد کرد. این اظهارنامه معادل یک کارنامه مالی برای افراد حقوقی و حقیقی به‌شمار می‌آید. سازمان امور مالیاتی کشور، بر اساس اطلاعات ارائه‌شده در اظهار نامه‌های مالیاتی، مقدار و شیوه محاسبه مالیات افراد را تعیین و اعلام می‌کند.

کاربرد اظهارنامه در دادرسی

 

اظهارنامه به‌عنوان ابزاری محسوب می‌شود که به‌وسیله‌ آن، افراد می‌توانند حقوق خود را قبل از ورود به دادگاه یا آغاز روال قضائی اعلام و مطالبه کنند. باید توجه داشت در ادامه به بررسی کاربردهای اظهارنامه می‌پردازیم.

 • هنگامی‌که فردی به شما بدهی دارد، این امکان هست حتی قبل از دادخواست از طریق اظهارنامه حق مالی خود را از او مطالبه کنید.
 • هنگامی‌که همسر تصمیم به ترک منزل مشترک می‌گیرد. شوهر می‌تواند اظهارنامه برای زوجه خود ارسال کند.
 • وقتی‌که کسی به انجام یک وظیفه متعهد شده است و در انجام آن اهمال می‌ورزد، این امکان وجود دارد تا پیش از دادخواست اجبار به انجام تعهد، از او توسط اظهارنامه درخواست کند که تعهد خود را انجام دهد.
 • در شرایطی که افراد تصمیم به صلح دارند، ارسال اظهارنامه می‌تواند این نیت را به‌طرف مقابل اعلام کند.
 • وقتی‌که می‌خواهید چیزی را به کسی تحویل دهید، اما طرف مقابل این را نپذیرد، خواهید توانست با استفاده از اظهارنامه این موضوع را به وی اطلاع دهید.
 • اگر مالک یا ساکن آپارتمان سهم خود از هزینه‌های مشترک آپارتمان را نپردازد، این هزینه‌ها با ارسال اظهارنامه قابل مطالبه هستند.

اظهارنامه قضایی

مطالب مرتبط:

 

 

شرایط قانونی ارسال اظهارنامه

 

ارسال اظهارنامه به شرایط خاصی وابسته است که در ادامه بررسی می‌شود.

 

احراز هویت اظهارکننده

 

شخصی که اظهارنامه را تسلیم می‌کند، باید هویت خود را با ارائه مدارک شناسایی قانونی مانند شناسنامه و دیگر مدارک معتبر اثبات کند.

الصاق تمبر بر روی اظهارنامه

بر روی برگ اظهارنامه باید تمبر معتبر الصاق شود.

رعایت ادب و نزاکت در اظهارنامه

محتوای اظهارنامه نباید حاوی مطالب غیراخلاقی باشد. اداره ثبت اسناد و دفاتر دادگاه این امکان را دارند تا اظهارنامه‌هایی که حاوی محتویات نامناسب و خلاف اخلاقی هستند را ابلاغ نکنند.

 

تنظیم اظهارنامه در سه نسخه

 

اظهارنامه باید در 3 نسخه تهیه شود که شامل نسخه بایگانی، نسخه قابل ارسال به طرف مقابل و نسخه مخصوص اظهارکننده است.

 

تسلیم مال یا سند

 

درصورتی‌که اظهارنامه به تسلیم وجه، مال یا سندی اشاره داشته باشد، این اموال باید در هنگام تسلیم اظهارنامه به مرجع ابلاغ (دفتر دادگاه یا اداره ثبت اسناد) تحت‌نظر و حفاظت مرجع قرار گیرند.

نحوه تنظیم اظهارنامه قضایی

 

هنگام نوشتن اظهارنامه قضائی باید اصول خاصی را رعایت کرد، که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

 • نوشتن مطالب مورد نظر در قسمت اظهارات
 • استفاده از جملات بدون ابهام
 • جمله‌بندی محترمانه و خودداری نسبت دادن اتهام
 • درج شروط لازم در اظهارنامه
 • پیوست مدارک لازم
 • دقت در بیان اظهارات
 • تنظیم دادخواست پیش از ابلاغ اظهارنامه

 

اظهارنامه قضایی

تفاوت اظهارنامه قضایی و دادخواست

 

 

اظهار نامه قضایی یک نوع نامه است که جنبه اعلامی دارد. اما گاهی پیش می‌آید که افراد قادر به حل‌وفصل مسائل به شکل مسالمت‌آمیز نیستند و نیاز به آرا و حکم دادگاه برای فیصله مسائل دارند. در این شرایط، آن‌ها می‌توانند اقدام به ارسال یک دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کنند.

 

مشاوره حقوقی برای اظهار نامه قضایی

 

 

 

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که مشاوره حقوقی چیست؟ در حقیقت می‌توان گفت مشاوره حقوقی به معنای راهنمایی و کمک حقوقی خواهد بود که از سوی وکیل که در زمینه‌های حقوقی آگاه و متخصص است، ارائه می‌شود.

شما برای دریافت مشاوره حقوقی خوب نیاز به صحبت با وکلای حقوقی مجرب مانند وکیل پایه یک دادگستری دارید.

 

جمع‌بندی اظهارنامه قضایی

 

اظهار نامه قضایی یک سند رسمی است که توسط ادارات ثبت اسناد، املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها به شخص دیگری ابلاغ می‌شود. این سند جهت ثابت‌کردن ارسال یک موضوع خاص، تحویل یک مال یا اطلاع‌رسانی به آن شخص به‌کار می‌رود.